História

Imrich LichtenfeldZakladateľom Krav Magy je Imrich Lichtenfeld (Imi), ktorý sa narodil v Budapešti a následne prežil svoje detstvo a dospievanie v Bratislave. Obrovský vplyv mal na Imi-ho jeho otec Samuel Lichtenfeld, ktorý ako 13 ročný ušiel a pridal sa k cirkusu. Tu spoznal svet zápasenia a demonštrácie telesnej zdatnosti a sily. Po 20 rokoch pôsobenia v cirkuse Samuel Lichtenfeld sa presťahoval do Bratislavy, kde založil aj prvý ťažkoatletický klub „Hercules“. V Bratislave sa Samuel pridal ku polícii a dosiahol až funkciu hlavného detektíva. Vo svojej branži bol veľmi uznávaný najmä za výsledky, keď počas jeho pôsobenia vyriešil najviac vrážd a dolapil najviac násilných kriminálnikov. Imi bol už ako dieťa vďaka svojmu otcovi vedený rôznym športom a fyzickým aktivitám. Ako prvé začal excelovať v plávaní, následne v gymnastike, zápasení a v boxe. Ako 19 ročný vyhral v roku 1929 medzinárodné preteky v zápasení a ešte toho roku vyhral aj národnú súťaž v boxe a medzinárodnú súťaž v gymnastike. V nasledujúcich rokoch Imi pokračoval ďalej aj ako úspešný športovec ale aj ako tréner.

V druhej polovici tridsiatich rokov sa politická situácia zmenila a Imi sám alebo so svojimi kamarátmi sa dostal do nespočetných fyzických konfliktov s prívržencami antisemitských skupín. Tieto násilné strety v období medzi 1936 a 1940 kde športom zocelený Imi bol nútený sa zúčastniť bitiek zanechali hlboké stopy v Imi-m a môžeme kľudne povedať že tu niekde sú korene Krav-Magy.

loď PentchoV roku 1940 sa Imi stal so svojimi aktivitami tŕňom v oku antisemitizmu nakloneným úradom a tak sa rozhodol opustiť svoj domov, rodinu a priateľov a pridal sa na loď plný imigrantov, ktorej sa ako poslednej podarilo ujsť nacistickému zovretiu. Príbeh riečnej lode Pentcho bol zachytený aj v knihe Johna Birmana – Odyssey.

Počas dlhej cesty kde Imi veľakrát zachraňoval ľudí, batožinu, ale aj veľmi cenné jedlo spadnuté do vody dostal Imi zápaľ, ktorý ho skoro stál jeho život. Po tom ako vybuchol kotol na lodi, Imi so svojimi štyrmi kamarátmi sa rozhodli, že preveslujú na ostrov Kréta. Imi vtedy ignoroval zápal ucha, aj prosbu priateľov. Po piatich dňoch veslovania ich vyzdvihla britská válečná loď ktorá ich dopravila do Alexandrie v Egypte. Imi musel prekonať viacero vážnych operácií a bojoval chorobou o život. Po zotavení vstúpil do Českej Légie a bojoval pod Britským velením.

Imiho bojová ukážkaPo prepustení zo služby Imimu vyhoveli v jeho žiadosti a v roku 1942 konečne mohol vstúpiť na územie ktoré sa volalo v tej dobe Palestína. Keďže v tej dobe už viacero z Imiho priateľov slúžilo v Haganah (predchodca IDF (Israel Defense Forces)) veľmi rýchlo sa stal vďaka svojmu talentu a odporúčaniam inštruktorom. Od roku 1944 Imi vďaka jeho skúsenostiam začal trénovať bojovníkom najmä v oblastiach: fyzická príprava, plávanie, zápasenie, použitie noža a obranu proti útokom nožom. Vycvičil viacerých elitných bojovníkov vtedajšej Haganah a Palmach (úderová jednotka Haganah a predchodca špeciálnych jednotiek IDF).

útok nožomPo založení štátu Izrael v roku 1948 a založení IDF sa stal Imi hlavným inštruktorom pre fyzickú prípravu a Krav Maga. Imi slúžil v IDF približne 20 rokov počas ktorých rozvíjal a dolaďoval jeho unikáty systém pre sebeobranu. Imi osobne vycvičil za toto obdobie špičku bojovníkov pre izraelské špeciálne jednotky a kvalifikoval veľa generácií Krav Maga inštruktorov.

Imiho metóda musela vyhovieť rôznym požiadavkám zo strany IDF. Musela byť taká, ktorá sa dá ľahko naučiť, jednoducho aplikovať, aby všetci vojaci, či už vojaci – úradníci alebo špičkoví bojovníci so svojimi zdatnosťami a požiadavkami na daný post mohli systém osvojiť za čo najkratšiu dobu a s maximálnou účinnosťou nasadenia týchto vedomostí na danom leveli. Na systém bola ale kladená aj tá požiadavka, aby techniky boli prevediteľné aj v tých najstresovejších podmienkach.

Imi Lichtenfeld v uniformePo tom ako Imi odišiel do dôchodku, rozhodol sa systém preklopiť do civilnej sféry. Metóda bola už určená pre každého, to znamená pre ženy aj mužov, chlapcov a dievčatá. Imi založil dve tréningové centrá – jednu v Tel Avive a druhú v Netanya. Prvý inštruktorský kurz sa konal v roku 1972 a od tej doby Krav Maga sa rozšírila v Izraeli ale aj vo svete.

V roku 1978 Imi založil IKMA, aby v rámci tejto associácie bola Krav Maga rozšírená v Izraeli. Neskôr požiadal svojho študenta Eyala Yanilova, aby vypracoval nové Curriculum pre systém a neskoršie založil IKMF, ktorá mala byť v tej dobe odpoveďou na globálne potreby zväčšujúcej sa federácie, najmä pri rozširovaní vo svete. Imi opustil tento svet ako 88 ročný v roku 1998. Až do najvyššieho veku Imi dohliadal na vývoj systému, konzultoval a konfrontoval jednotlivé časti Krav Magy.

V roku 2010 Eyal Yanilov založil Krav Maga Global, ktorá má za cieľ združovať jednotlivé krajiny a inštruktov a študentov pod jeho vedením.